Jak zostać minimalistą?

Minimalizm pomaga osiągnąć spokój i harmonię. Poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu, a w naszym życiu obecny jest ład i porządek. Wszystko zaczyna się w głowie. Pierwsze co trzeba zrobić to zmienić nastawienie. Jeśli czujesz się przytłoczona nadmiarem przedmiotów, nie wiesz sama co posiadasz i co gdzie leży to najwyższa pora coś z tym zrobić.


Nigdy nie kupuj „na zapas”, nawet jeśli to sprawdzony produkt, nie warto zaopatrywać się w większą ilość. Może ta odżywka do włosów znudzi Ci się i kupisz inną, a w szafce będzie zalegać kilka opakowań starej?
Nigdy nie kupuj skuszona promocją, okazją. Najpierw zastanów się czy ten przedmiot naprawdę jest Ci potrzebny do życia. Czy nie rzucisz go po paru tygodniach w kąt? Czy nie masz już kilku podobnych?
Zawsze kiedy będziesz chciała kupić sobie nowe ubranie/ maseczkę do włosów/ buty itd. odczekaj miesiąc. Jeśli po tym czasie nadal będziesz uważała ten przedmiot za potrzebny to wtedy go kupisz. Może się okazać, że w ogóle zapomnisz o tym (co oznacza, że wcale nie było to takie niezbędne jak myślałaś).
Nie trzymaj nic z myślą: „może kiedyś się przyda”. Miliard śrubek, guziczków, popsuta kosmetyczka i torba, której nigdy nie zamierzasz naprawić nie są Ci do niczego potrzebne tylko zajmują miejsce i myśli.
Kolejnym krokiem jest pozbycie się nadmiaru posiadanych rzeczy. Zacznijmy od szafy. Najpierw wyrzuć wszystkie porwane, poniszczone ubrania. Następnie sprzedaj lub oddaj te, które są w niewłaściwym rozmiarze. Z pozostałych pozbądź się tych których nie miałaś na sobie od kilku miesięcy (oczywiście pomijamy tu ubrania typowo sezonowe).


Teraz wszystkie kosmetyki zbierz w jedno miejsce i posegreguj tematycznie. Jeśli masz pootwieranych np. po kilka szamponów to nie zaczynaj nowych, zużyj te, które masz już otwarte. Dodatkowo jeśli posiadasz wiele nieotwartych jeszcze opakowań kosmetyków, których nie zdążysz zużyć przed utratą daty ważności lub których używać nie zamierzasz – sprzedaj je lub oddaj.
Zrób porządek w dokumentach i innych papierach. Wyrzuć niepotrzebne umowy, stare notatki, rachunki.
Możesz również zamienić papierowe książki na czytnik ebook’ów, który jest bardziej poręczny i zmieści się na nim wiele pozycji. Dzięki temu tradycyjne książki możesz sprzedać lub komuś podarować.
Uporządkowanie posiadanych przedmiotów przywraca poczucie ładu i harmonii, warto więc poświęcić na to jeden weekend.

One Comment on “Jak zostać minimalistą?”

  1. Skupiłabym się na kupowaniu odzieży wysokiej jakości będąc minimalistą. Takiej, która po 3 praniach nie nadaje się do wyrzucenia.

Komentarze wyłączone.